Saplāksnis kas tas ir, kā tas atšķiras no skaidu plātnes vai MDF?

Saplāksnis kas tas ir, kā tas atšķiras no skaidu plātnes vai MDF?

Vai jums ir mēbeļu projekts un domājat, kādu materiālu izvēlēties? Ir svarīgi zināt iespējas, zināt katra no esošajiem risinājumiem īpašības. Uzzini, ar ko atšķiras saplāksnis, skaidu plātne vai MDF, priekšrocības, ko piedāvā katrs no šiem koka izstrādājumiem!

Lai iegādes process būtu labi informēts, ir pienācis laiks uzzināt sīkāku informāciju par trim materiāliem, kurus varat iegādāties plānotajām lietojumprogrammām.

Kas ir saplāksnis?

Saplāksnis ir izstrādājums, kas iegūts no koka un izgatavots no trim vai vairākiem finiera loksņu slāņiem, kas pārklājas. Tie tiek līmēti ar karstās presēšanas līmju palīdzību. Laminētajam saplāksnim ir nepāra skaits finierējumu, vismaz trīs. Tāpēc finiera skaits (3, 5, 7, 9) var atšķirties atkarībā no saplākšņa, kā arī to biezums. Finiera loksnes no saplākšņa sastāva var būt biezumā no 1 līdz 4 mm.

Kas ir laminētais saplāksnis?

Saplāksnis var būt izgatavots no bērza vai cita izturīga materiāla (izturīgāki ir dēļi ar lielāku finiera skaitu), izmantots mēbeļu rūpniecībā, interjera dizainā, bet arī dažāda veida iepakojuma izgatavošanai. Saplāksnis tiek iedalīts vispārējai lietošanai, mēbeļu rūpniecībai vai ārdarbiem vai īpašas nozīmes saplāksnis, ko izmanto celtniecībā vai aviācijā.

Saplākšņa priekšrocības

Tam ir daudz priekšrocību:

 • zemu cenu;
 • tas ir vieglāks materiāls nekā PAL vai MDF;
 • patīkams izskats, īpaši, ja tas ir finierēts; koksnes sugas, no kurām iegūts finieris, var būt dažādas, dižskābardis, bērzs, egle, palīns, ozols;
 • to ir viegli apstrādāt;
 • tas ir izturīgs (sastāvā ir vairāki koka slāņi, finiera loksnes; jo vairāk to ir, jo izturīgāks palielinās saplāksnis); pretestība ir vienāda gar saplāksni, tāpēc tas labvēlīgi izturas pret triecienu;
 • saplākšņa izmēri ir lieli, var iegādāties 2000 mm garu un 1250 mm platu saplāksni; tāpēc ar vienu plāksni varat noklāt dāsnas virsmas. Tādējādi jūs varat vienkārši izveidot lielas mēbeles ģērbtuvei vai arī varat izmantot saplākšņa gabalu garderobes aizmugurē;
 • ievietojot naglas vai skrūves, tas nesadalās, jo tas ir slāņains izstrādājums;
 • tas ir ideāls materiāls DIY (Do it yourself) mēbeļu projektiem – jūs varat veikt daudzus projektus, kuros mēbelēs varat iekļaut saplāksni.

Kura ir stiprāka un izturīgāka?

Saplākšņa finiera loksnes ir izvietotas perpendikulāri, iekšējās vienā virzienā, bet ārējās – alternatīvā virzienā. No šejienes izriet saplākšņa spēcīgā un izturīga daba, kas ir arī pateicoties izmantotajām līmēm.

Atbilde: saplāksnis.

Kura ir vieglāk lietojama?

Pateicoties stiprākai saplākšņa sastāvam, ieliekot skrūves, tas izturēsies daudz labāk, salīdzinot ar skaidu plātni, kuras zāģu skaidu sastāvs ir mīkstāks un ko var salīdzināt ar plānu koka dēli.

Atbilde: saplāksnis.

Kura ir vieglāka?

Viens no galvenajiem aspektiem, kas atšķir saplāksni no skaidu plātnes, ir tā relatīvi mazāks blīvums, kas padara to vieglāku. Šī funkcija ne tikai atvieglo transportēšanu un pārvietošanu, bet arī paplašina iespējamo pielietojumu klāstu, sākot no konstrukcijas elementiem līdz interjera dizaina detaļām. Tā kā saplāksnis ir vieglāks par skaidu plātni, tas ir labvēlīgs aspekts, ja izgatavojat sienas skapi, ja vēlaties izmantot saplāksni mēbeļu aizmugurē vai mēbelēm uz riteņiem.

Atbilde: saplāksnis.

Social media


Frequently Asked Questions

How much do the pellets cost?

You can always find the current prices for pellets on our online store at https://www.dokers.lv

Is the pellet price inclusive of VAT?

The pellet price displayed before adding the item to the cart is excluding VAT. There are three VAT rates applicable for pellet purchases:

 • 0% – for legal entities that are VAT payers;
 • 12% – for private individuals;
 • 21% – for legal entities that are not VAT payers.

The appropriate VAT rate will be applied in the shopping cart when the customer specifies their status.

  Are the pellets available?

  If there is an option to purchase pellets on our online store and no notification indicating that the pellets are sold out, then they are available, and you can safely place your order.

  How long does pellet delivery take?

  The delivery time for pellets is variable and depends on demand and the season. In spring and summer, delivery takes 5 to 10 business days, while in autumn and winter, it may take up to 15 business days.But mostly our logistics company deliver it on those 5-10 days.

  What is the cost of delivery?

  Delivery costs will be visible in the shopping cart and are calculated automatically based on the desired quantity of pallets and inputting the precise delivery address (postal code is mandatory).

  How many pallets can be delivered with one truck?

  Within a single delivery, it's possible to transport from 1 to 10 pallets. If there are more than 10 pallets in an order, two trucks will be provided for delivery.

  What type of truck facilitates the delivery?

  The truck arriving at the delivery location is approximately 12 tons in weight, 9 meters long, 2.45 meters wide, and 4 meters high. The vehicle is equipped with a lift for unloading pallets from the truck and pallet wheels to move them from the lift. Please note that the driver will only move the pallet within a 5-meter radius of the truck's location.

  What must be ensured at the delivery address for successful delivery?

  If it is not possible to deliver the cargo due to the recipient's fault, costs for returning the goods to the nearest Schenker terminal will be incurred.
  There should be no weight-restrictive signs on the road. Standard delivery is carried out with vehicles whose gross weight exceeds 10 tons.
  If the customer has restrictions on the width or height of the access road, there is an option for:

  • Delivery to be split and carried out with a vehicle with a gross weight of 5 tons, which can provide a 2-ton delivery at a time. The customer will incur additional delivery costs (50% of the total delivery costs for each additional trip).
  • Delivery by a bus that can provide a 2-ton delivery at a time with reloading at the terminal and palletizing. The customer may opt for manual loading, as the weight of a single unit must not exceed 500kg.

  It is crucial that, when making deliveries to private residential areas, the driver has the option to exit from the delivery site. This means either executing a safe turning maneuver or exiting on the opposite side (without using reverse gear).
  The cargo recipient must respond to the driver's calls.
  Deliveries are not provided with a manipulator.
  The access road and gate width should be at least 4 meters wide. The road surface must be stable and firm to safely accommodate the cargo vehicle, which has a gross weight exceeding 10 tons.
  Please verify that low-hanging branches do not obstruct the truck's access. In winter, the access road should be cleared.
  When making deliveries to private residential areas, make sure there is a sufficiently large, open area for the cargo vehicle to maneuver.
  For unloading pallets from the truck, a solid ground surface is necessary for using pallet wheels to lower the pallet. If the unloading area has grass, gravel, or sand, please prepare a sturdy material (boards, metal/wooden sheets, etc.) on which the pallets can be placed.

  Will the driver bring the pellets indoors?

  The delivery service does not include bringing the pellets indoors, and this service cannot be arranged.

  How will I be notified of the expected delivery of my order?

  On the day your order is handed over to the courier, you will receive an SMS from DB Schenker to the phone number provided in the order. By opening the web link sent in the message, you can confirm the offered delivery date or choose a more convenient one. On the day of delivery, the driver will call 1 hour prior to arrival. And in that day you need to wait the courrier.

  How can I make payment for the pellet order?

  In the online store, you have the option to pay with a credit card or use online banking for your purchases. All payments made in SIA "Staļi" online store are secure, and complete protection of the payer's data is guaranteed. Cash orders only are acceptable when you are purchasing the products at our place.

  Can I personally pick up the pellets from the factory?

  Customers have the option to purchase pellets on our online store and pick them up at our factory located at Institūta iela 1b, Salaspils, Salaspils pilsēta, Salaspils novads, LV-2169. But before that you need to call +37127880012 to arrange your pickup. Payment for pellet purchases can be made through the online store and then you can pick the products up on our place; cash payments can be accepted only making order on our place.

  en_GBEnglish