Koksne vs. granulas, kura ir labākā izvēle?

Koksne vs. granulas, kura ir labākā izvēle?

Ņemot vērā pieaugošās enerģijas izmaksas, daudzi cilvēki apzinās iespējamas izmaiņas likumdošanā vai valdības politikā attiecībā uz subsīdijām vai enerģijas cenu ierobežošanu. Tas var būtiski ietekmēt ģimenes budžetus, liekot meklēt energoefektīvākas alternatīvas vai optimizēt savu patēriņu.

Ko darīt, ja jums vēl nav centrālās apkures un pie vārtiem nav gāzes?

Vai domājat, ko iegādāties – koka katlu vai granulu katlu?

Apskatīsim katras priekšrocības un trūkumus:

Koka katls – priekšrocības:

Koka katli spēj apmierināt pat visprasīgāko klientu vajadzības. Atkarībā no veida un darbības režīma, koka kurināmais katls ir noderīgs risinājums, kad vēlaties nodrošināt centralizētu apkuri mājā un jums nav pieejams dabasgāzes tīkls. Tie veiksmīgi aizstāj vecās, klasiskās un terakotas krāsnis.

Koka katls patērē mazāku koksnes daudzumu nekā krāsns, salīdzinot ar izdalīto siltumu, un jūs varat apsildīt visu māju ar radiatoriem, tīrāk un ekonomiskāk.

Izgatavoti no izturīgiem materiāliem un iekļautiem aizsardzības līdzekļiem, tie kalpos ilgāk un radīs mazāk neērtību.

Jums nevajadzēs dedzināt uguni visu dienu, lai apsildītu māju. Jūs neradīsiet nekārtību, pārvietojot koksni pa māju. Un jūs varēsiet iet dušā, kad vien vēlaties.

Koka katls – trūkumi:

Jūs nevarat vienkārši uzlikt koka katlu uz sienas. Jums ir jāizveido speciāla katlu telpa šim mazajam briesmonim. Jums arī jābūvē skurstenis atbilstoši katlam.

Jums ir jātīra, pirms pelni sasniedz kurtuvi. Citiem vārdiem sakot, viss nonāk līdz slotai un putekļu lāpstiņai vai pelnu sūcējam.

Granulu katls – priekšrocības:

Pirmkārt, barošana ar granulām ir tīrāka nekā ar koksni. Jums nav jācērt koksne un nav jāuzglabā tā slēgtā vietā. Savukārt, tagad ir pieejamas termo kamīni, kurus var novietot viesistabā, tā vietā, lai būtu liels rūpnieciskas izskata objekts, jums ir kamīns, kur var redzēt degošo liesmu skaistajā viesistabā. Barošana notiek eleganti, ar granulām, un jums par to vairs nav jāuztraucas. Aizdedze vairs netiek veikta ar sveci un dakti, viss ir automātisks, viss, kas jums jādara, ir ielikt granulas. Turklāt, jūs varat sagatavot karstu ūdeni dušai bez pārāk lielām raizēm.

Jūs varat noņemt katlu telpu no saraksta, jo kamīns izskatās jauki viesistabā un tam ir iebūvēts sūknis (atkarībā no modeļa). Mums ir arī lieliski piedāvājumi, kur skurstenis, iekšējā daļa, ir iekļauta cenā.

Granulas ir tīras. Tās nāk iepakotas plastmasas maisos. Jūs ieliekat tās tvertnē aiz katla/termiskā kamīna un viss, nav vairs rūpju.

Kamēr tīrīšana tiek veikta laikus un granulas ir kvalitatīvas, jums būs siltums tieši tā, kā vēlaties. Materiāli ir kvalitatīvi, un arī mūsu produkti tiek pārbaudīti rūpnīcā augstākā spiedienā nekā parasti, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā, kad ierīce nonāk pie jums.

Granulu katls ir ļoti efektīvs, jo tas praktiski sadedzina tikai sausu vielu. Jūs pamanīsiet, ka granulas izdala mazāk dūmu nekā koksne, tieši tā paša iemesla dēļ.

Granulu katls – trūkumi:

Granulu cena. Diemžēl granulu cena ir augsta un, šķiet, ka tā vēl palielināsies. Lētākais parastais risinājums joprojām ir gāze, kam seko koksne un tad granulas.

Periodiska tīrīšana. Viss, kas patērē koksni, ir jātīra. Sadegšana rada ne tikai siltumu, bet arī pelnus, kas regulāri jānoņem, citādi sadegšanas efektivitāte strauji samazināsies un jūs varat pat sabojāt katlu/termisko krāsni. Kurtuve jātīra reizi dienā un izplūdes caurule reizi mēnesī. Mēs varam jums palīdzēt ar pelnu sūcēju un instrukcijām, kad ierīce tiek nodota ekspluatācijā.

Social media


Frequently Asked Questions

How much do the pellets cost?

You can always find the current prices for pellets on our online store at https://www.dokers.lv

Is the pellet price inclusive of VAT?

The pellet price displayed before adding the item to the cart is excluding VAT. There are three VAT rates applicable for pellet purchases:

 • 0% – for legal entities that are VAT payers;
 • 12% – for private individuals;
 • 21% – for legal entities that are not VAT payers.

The appropriate VAT rate will be applied in the shopping cart when the customer specifies their status.

  Are the pellets available?

  If there is an option to purchase pellets on our online store and no notification indicating that the pellets are sold out, then they are available, and you can safely place your order.

  How long does pellet delivery take?

  The delivery time for pellets is variable and depends on demand and the season. In spring and summer, delivery takes 5 to 10 business days, while in autumn and winter, it may take up to 15 business days.But mostly our logistics company deliver it on those 5-10 days.

  What is the cost of delivery?

  Delivery costs will be visible in the shopping cart and are calculated automatically based on the desired quantity of pallets and inputting the precise delivery address (postal code is mandatory).

  How many pallets can be delivered with one truck?

  Within a single delivery, it's possible to transport from 1 to 10 pallets. If there are more than 10 pallets in an order, two trucks will be provided for delivery.

  What type of truck facilitates the delivery?

  The truck arriving at the delivery location is approximately 12 tons in weight, 9 meters long, 2.45 meters wide, and 4 meters high. The vehicle is equipped with a lift for unloading pallets from the truck and pallet wheels to move them from the lift. Please note that the driver will only move the pallet within a 5-meter radius of the truck's location.

  What must be ensured at the delivery address for successful delivery?

  If it is not possible to deliver the cargo due to the recipient's fault, costs for returning the goods to the nearest Schenker terminal will be incurred.
  There should be no weight-restrictive signs on the road. Standard delivery is carried out with vehicles whose gross weight exceeds 10 tons.
  If the customer has restrictions on the width or height of the access road, there is an option for:

  • Delivery to be split and carried out with a vehicle with a gross weight of 5 tons, which can provide a 2-ton delivery at a time. The customer will incur additional delivery costs (50% of the total delivery costs for each additional trip).
  • Delivery by a bus that can provide a 2-ton delivery at a time with reloading at the terminal and palletizing. The customer may opt for manual loading, as the weight of a single unit must not exceed 500kg.

  It is crucial that, when making deliveries to private residential areas, the driver has the option to exit from the delivery site. This means either executing a safe turning maneuver or exiting on the opposite side (without using reverse gear).
  The cargo recipient must respond to the driver's calls.
  Deliveries are not provided with a manipulator.
  The access road and gate width should be at least 4 meters wide. The road surface must be stable and firm to safely accommodate the cargo vehicle, which has a gross weight exceeding 10 tons.
  Please verify that low-hanging branches do not obstruct the truck's access. In winter, the access road should be cleared.
  When making deliveries to private residential areas, make sure there is a sufficiently large, open area for the cargo vehicle to maneuver.
  For unloading pallets from the truck, a solid ground surface is necessary for using pallet wheels to lower the pallet. If the unloading area has grass, gravel, or sand, please prepare a sturdy material (boards, metal/wooden sheets, etc.) on which the pallets can be placed.

  Will the driver bring the pellets indoors?

  The delivery service does not include bringing the pellets indoors, and this service cannot be arranged.

  How will I be notified of the expected delivery of my order?

  On the day your order is handed over to the courier, you will receive an SMS from DB Schenker to the phone number provided in the order. By opening the web link sent in the message, you can confirm the offered delivery date or choose a more convenient one. On the day of delivery, the driver will call 1 hour prior to arrival. And in that day you need to wait the courrier.

  How can I make payment for the pellet order?

  In the online store, you have the option to pay with a credit card or use online banking for your purchases. All payments made in SIA "Staļi" online store are secure, and complete protection of the payer's data is guaranteed. Cash orders only are acceptable when you are purchasing the products at our place.

  Can I personally pick up the pellets from the factory?

  Customers have the option to purchase pellets on our online store and pick them up at our factory located at Institūta iela 1b, Salaspils, Salaspils pilsēta, Salaspils novads, LV-2169. But before that you need to call +37127880012 to arrange your pickup. Payment for pellet purchases can be made through the online store and then you can pick the products up on our place; cash payments can be accepted only making order on our place.

  en_GBEnglish